تبلیغات
مهندسی مكانیك - رکورد بدترین فاجعه دریایی جهان
مهندسی مكانیك
متاسفم كه مهندس شدم ، در این جامعه بایستی دكتر می شدم ، این جامعه بیمار بیشتر دارد تا تكنولوژی ، از بخت بد خویش آینه فروش شهر كو

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 3 اردیبهشت 1391

بزرگترین و بدترین فاجعه دریایی جهان پس از غرق شدن کشتی آلمانی ویلهلم گوست‏لف (  Wilhelm Gustloff ) با بیش از ۹۳۴۳ کشته رخ داد.
ویلهلم گوست‌لوف نام یک کشتی مسافربری ساخته شده در بخش کشتی سازی شرکت بلهم و فوس ( Blohm & Voss ) در آلمان بود. نام این کشتی پس از کشته شدن رهبر تشکیلات حزب نازی کشور سوییس، ویلهلم گوست‌لوف، برگزیده شد. این کشتی در ۵ مه ۱۹۳۷ به آب انداخته شده، و وزنش نزدیک به ۲۴٬۰۰۰ تُن بود.

کشتی ویلهلم گوست‌لوف پیش از جنگ جهانی دوم و در تابستان سال ۱۹۳۹، پس از پیروزی نیروهای ملی‌گرای اسپانیا به فرماندهی فرانکو، وظیفه داشت تا نیروهای لژیون کندور را از اسپانیا به آلمان بازگرداند.

ام وی ویلهلم گوست‏لف :: MV Wilhelm Gustloff

ام وی ویلهلم گوست‏لف :: MV Wilhelm Gustloff

این کشتی پس از آن و در میان جنگ، همانند یک بیمارستان دریایی به کار گرفته شد و در نخستین ماموریت خود در دریای بالتیک، ۶۵۰ نفر از سربازان زخمی لهستانی را پذیرا شد.

سفر نهایی کشتی ویلهلم گوست‌لوف در واپسین روزهای جنگ دوم، در شب ۳۰ ژانویه ۱۹۴۵، با هدف پیدا کردن شهروندان غیرنظامی، سربازان نیروی دریایی آلمان و بسیاری از زخمیان جنگ که در پروس شرقی به محاصره نیروهای ارتش سرخ درآمده بودند، از بندر گوتن‌هافن به سوی شهر کیل بود. آمار مسافران کشتی عبارت بود از ۱۷۳ نفر خدمه، ۹۱۸ نفر افسر و پرسنل آموزشی و مردان یگان دوم زیردریایی آلمان، ۳۷۳ نفر پرسنل زن کمک رسان، ۱۶۲ نفر سرباز زخمی، و همچنین ۸٬۹۵۶ نفر مهاجر جنگ زده، که در کل شمار آنان نزدیک به ۱۰٬۵۸۲ نفر می‌رسید.

کشتی بخاطر همراه نبودن محافظان کافی، بزودی از سوی نیروهای روسی شناسایی شد و زیردریایی اس-۱۳، به فرماندهی کاپیتان درجه سه الکساندر مارینسکو، سه اژدر به‌سویش شلیک کرد. مسافران کشتی و مهاجرین پس از انفجار با وحشت بسوی قایق‌های نجات روانه شدند. بسیاری از انفجار ناشی از سه اژدر و بسیاری دیگر در آبهای سرد و تاریک دریای بالتیک جان باختند. گزارشهای موجود از تلاش فراوان مادران برای نجات فرزندان و کشتگانی می‌گویند که نتوانسته بودند از جلیقه نجات استفاده کنند. کشتی در کمتر از ۴۵ دقیقه غرق شد و نیروهای آلمانی تلاش کردند تا سایر بازماندگان را نجات دهند. شمار کشتگان برپایه آمار موجود، نزدیک به ۹٬۳۴۳ مرد، زن و کودک است که گویای بزرگترین و بدترین فاجعه دریایی در جهان می باشد.
طبقه بندی: متفرقه + جالب، 
ارسال توسط علی همتی
كانال تلگرام ما
جستجو
جستجو
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
اوقات شرعی
مترجم سایت
دیکشنری آنلاین
آرشیو ماهانه مطالب
پیوند های روزانه

ابزار وبمستر

قالب وبلاگ